איך לטפל בתינוקות רגישים?

במאמר הקודם התייחסתי בעיקר למתי יש צורך בהתייחסות מיוחדת אצל תינוקות לכל מה שקורה וזיהוי מצבי אלרגיות לחלב.

בחלק זה אביא טיפים לטיפול במצבים שונים כגון- עצירות, גזים, פריחת חיתולים, נזלת ועוד.

שבירת מיתוסים תינוקות:

בעיות רבות נחשבות כ"אין מה לעשות, ככה זה בתחילת החיים"- וזה פשוט לא נכון!!!

למשל:

חלב וגזים

מיתוס: ידוע, שתינוק יסבול מגזים בשלושת חודשי חייו הראשונים- בגלל מערכת עיכול שאינה מפותחת דיו- לא נכון!

יש לשלול קודם רעב עייפות או גירוי יתר. במקרה שזה לא העניין- במקרים רבים הורדת מוצרים כגון מוצרי חלב מהתפריט יקל על הבעיה.  (אם זה תינוק שלוקח תמ"ל- לעבור לצמחית (בהשגחת רופא) או תרומת חלב אם). במקרים שזו לא הבעיה והתינוק עדיין סובל מגזים, ניתן לפנות להומאופת מוסמך באזור מגוריכם- והיא תפתור את הבעיה.

חלב ועצירות

חלב הפרה מאד שונה בהרכבו מחלב אם. הוא אמור  להזין עגל ולא תינוק. תכולת השומן שונה, תכולת הסידן שונה (בחלב פרה יש המון זרחן ולכן קשה יותר לקלוט סידן מחלב פרה) ובכללי הוא עלול ליצור קשיי עיכול אצל הילדים הרגישים. עצירות יכולה להתרחש בהזנה מפורמולות גם בעקבות חוסר במים. אם התינוק נותן צואה כל 3-4 ימים בקושי וכאב זה מצריך התייחסות.

ילד שמפתח עצירויות בעקבות הזנה מפורמולת חלב פרה- רצוי לנסות פורמולה אחרת, ואם גם זה לא פותר את הבעיה- לנסות פורמולה צמחית, מפורקת או חלב אם (שנחשב הכי בריא עבור התינוק).

חלב ופריחת חיתולים

מיתוס: חשוב למרוח משחה כדי למנוע פריחת חיתולים

הדעה הרווחת היא שפריחת חיתולים נוסעת מהלחות הקיימת בחיתול. כמעט כל המשחות הקיימות כיום בשוק מכילות צינק. למרות יכולתו העוצמתית "להעלים" פריחות והתפרצויות עור שונות, הוא אינו מטפל בבעיה, ופעמים רבות מונע מהגוף להתנקות מרעלים פנימיים דרך הפריחה.

תינוקות שמחליפים להם חיתול לפחות אחת ל-3 שעות או לאחר יציאה, בד"כ לא יסבלו מפריחת חיתולים גם ללא שימוש במשחה כלשהי. נסו- ותיווכחו.

מה כן ניתן לעשות במידה וקיימת פריחת חיתולים?

לעתים לאחר חיסון, בזמן צמיחת שיניים, לאחר אנטיביוטיקה, או בעקבות רגישות לסוג החיתול או רגישות לפורמולה תצא פריחת חיתולים.

אני זוכרת את תופעת פריחת החיתולים בבתי הבכורה שבועיים מלידתה. פניתי לקולגה להתייעצות לגבי התאמת הכנה הומאופתית.

הופתעתי מבדיקתה אם היא מקבלת פורמולה. לאחר שעניתי שפעם ביום, הצעתה היתה לעבור לחלב אם בלבד בתקופה זאת, ולבדוק אם התפרחת עוברת בשבועיים הקרובים.

תוך 3 ימים בתי חזרה לעור נקי וחלק. באותו זמן התחלתי להפנים את חשיבותו של חלב אם על תחליף החלב.

אינני מציעה להשאיר את הילד לסבול באם קיימת פריחת חיתולים. הכוונה היא לבדוק מה גורם לה במקום לשים משחה באופן קבוע וכך להמשיך לחשוף את הילד לגירוי שאינו בריא עבורו.

אם קיימת פריחת חיתולים בזמן צמיחת שיניים או לאחר שלשול אני ממליצה למרוח קרם על בסיס קלנדולה- קרם זה מסייע מאד לטפל בכוויות ותפרחות עור (לא כמשחת מנע אלא כמשחה טיפולית באותו זמן של ההתפרצות).

לאחר אנטיביוטיקה ניתן לתת תוספת של פרוביוטיקה המותאמת לתינוקות.

רגישות לסוג החיתול תדרוש החלפת סוג החיתול ולעתים מעבר לחיתול אקולוגי.

טיפול בנזלת/ ליחה

חלב פרה הוא מהמזונות היותר מעוררי ליחה בגוף הקיימים. ליחה בגוף מתבטאת בד"כ בצורה של נזלת ו/או ליחה.

תינוק הסובל באופן קבוע מנזלת או ליחה, רצוי להוריד מוצרי חלב פרה מהתפריט שלו- אם הוא מקבל פורמולה עדיף לעבור לכזאת שאינה חלבית ואם הוא יונק אימו צריכה להמנע מחלב ומוצריו שבועיים ולראות אם חל שיפור במצבו של התינוק. (קיימים מוצרים נוספים שעלולים להביא לבעיה זאת, אך חלב פרה הוא העיקרי שבהם).

באם זה לא עובר, רצוי לבדוק קיומו של שקד שלישי או רגישות אחרת קיימת. ניתן לאבחן רגישות דרך שיטת אבחון וטיפול שנקראת מוח אחד (במקרה של תינוקות האבחון מתבצע דרך ההורים)- מנסיוני עם שיטה זאת היא מדוייקת מאד, אף יותר מטסטים שמבצעים על העור (שאינם תמיד מגלים את כל הרגישויות וגם לא ניתן לבצע אותם לתינוקות בני יומם).

הטיפול המומלץ במידה ומדובר בשקד שלישי הוא הומאופתיה (רופאים רבים ממליצים על ניתוח ופתרון זה אינו חובה- בטיפול ההומאופתי השקד השלישי נספג חזרה בגוף ללא תופעות לוואי).

ואיזה עוד יתרונות יש לחלב אם?

טפטוף של חלב אם במצבים שונים מהווה עזרה ראשונה נפלאה ואף עשוי לרפא אותם-

נזלות, דלקות, אפטות, פטמות סדוקות, פצעים ושפשופים  (ניתן למרוח חלב אם עם קיסם אזניים בעדינות)- חושב למרוח כל שעה.

נשים הסובלות מבעיה של חוסר בחלב יכולות לפנות לטיפול משלים להגברת ייצור החלב (דיקור, הומאופתיה, מוח אחד או צמחי מרפא) וברוב המקרים תהיה תוצאה מרשימה תוך מספר ימים. זאת ללא תופעות לוואי ובצורה בריאה לאם ולתינוק. באם אינן מעוניינות בהנקה אך כן במתן חלב אם לתינוק ניתן לקבל תרומה מבנק החלב מאמילק.

אשמח להיות לשירותכם ולענות לכל שאלה שעולה ניתן לכתוב תגובות כאן למטה מתחת למאמר או לכתוב לי למייל adi@brumer.us ואשתדל לענות על כל שאלה במהרה

המעוניינים לקבל במתנה את הספר שלי "בריאות בקלות" מוזמנים להרשם בקישור:  minisite.hpathy.co.il

והספר יגיע ישירות לתיבת המייל שלכם

בברכה

עדי ברומר, הומאופתית קלאסית R.C.Hom מזה 8 שנים, חברה רשומה באגודה להומאופתיה קלאסית ובוגרת התמחויות אצל גדולי ההומאופתים בארץ.

חורף בריא לכולנו!

עדי ברומר

R.C.HOM

  • מאמר זה אינו מהווה תחליף לבדיקה או לייעוץ אצל רופא.

 

תגובות

  1. […] במאמר הבא אביא את הסיבות האפשריות לסימפטומים שונים שהתינוק יכול להעלות וטיפים לטיפול בהם כגון- עצירות, גזים, פריחת חיתולים, נזלת ועוד. […]